Indie 

 15.12.07 - 8.3.08; 29.3.08 - 14.5.08; 15.6.08 - 28.8.08

Statistika na uvod - Trasa - Trasa podrobneji - Uvod - Lide - Jidlo - Ubytovani - Doprava

Statistika na uvod
Jak dlouho v Indii:                 207 dni (6 mesicu a 27 dni)
Kolik jsme toho najezdeli:     19 627 km (vlakem 13262 km, busem 5761 km stopem 604 km)
Nejvice ujetych km v kuse:     1446km (24h - Delhi - Kolkata)
Jak dlouho v prostredcich:     475h (necelych 20dni)

Utrata v prumeru:                    11,8 USD/den/oba

Utrata celkem:                         2437 USD

Mena:    Indicka rupie (IRP)Kurz (15.12.08 -28.8.08): 1USD = 38 az 42 IRP; 1USD = 18,676Kc - 17,097Kc

Trasa
Punjab - Delhi - Rajasthan - Gujarat - Maharasthra - Goa - Karnataka - Kerala - Tamilnadu - Andhra Pradesh - Madhya Pradesh - Utar Pradesh - Bihar- West Bengal - Sikkim -Utaranchal - Himachal Pradesh - Jamu&Kasmir

Trasa podrobneji
Punjab - Amritsar
Delhi - New Delhi
Rajastan - Pushkar, Udajpur, Ranakpur, Jodhpur, Jaisalmer
Gujarat - Bhuj, Bhujodi, Mandvi, Mundra, Bhadeshwar, Junagadh, Girnar Hill, Veraval, Somnath, Diu, Palitana
Maharasthra - Elora, Ajanta, Mumbai
Goa - Pernem, Arambol, Morjim beach, Anjuna, Old Goa, Madgaon
Karnataka - Hampi, Belur, Halebid, Sravanabelagola, Mangalore, Vamansoor, Sera, Mysore
Kerala -  Cochin   
Tamilnadu - OOty, Conoor, Trichy, Pondicheri, Chennai, Tirumala
Andhra Pradesh - Hyderabad
Madhya Pradesh - Vidisha, Sanchi, Mahoba, Khajuraho
Utar Pradesh -Varanasi
Bihar - Bodghaya
West Bengal - Kolkata, Darjiling
Sikkim - Gangtok, Singik, Rumtek, Pelling, Kecheopalri Lake, Yoksan, Sinon, Tashiding
Utaranchal - Rishikesh
Himachal Pradesh - Shimla, Manali, Keylong, Darcha, Dharamsala
Jamu&Kasmir - Across Zanskar trek - Padum - Panjila - Stok -Tikse - Shrinagar

UVOD
Indii jsme projeli od severu na jih, z jihu na sever, stravili v ni temer 7 mesicu a ani tak dlouha doba zdaleka nestacila k dukladnemu poznani kultury a porozumeni hlavnimu nabozenstvi - hinduismu. Indie je rozdelena na mnoho statu, kdy kazdy z nich si udrzuje svoji kulturu a lisi se tim od tech ostatnich a to mnohdy o stoosmdesat stupnu.

Na nekterych mistech je obrovska chudoba a lide ziji jako ve stredoveku, jinde maji pokrocilou techniku spickove svetove urovne a bohatstvi kontra chudoba je videt na kazdem kroku. Mnohdy jsme prekonavali tisice kilometru z jedne destinace do druhe a nejen, ze se menily jazyky, zvyky a obyceje, ale take krajina a pocasi; behem jedne noci jsme se treba presunuli z tropickeho horka 45st do prijemneho podzimniho chladku 25st a nebo naopak. Je tu vsechno o cem si u nas muzeme casto jen snit - more, hory, pouste, plane, pustiny...Rozlehlost kontinentu a v nasem pripade plan projet zemi kolem dokola nas tlacil stale se sunout dopredu. Projeli jsme mista, ktera patri k zakladum poznani zeme a tak se spise pohybovali na trase, kde byli turiste a kolem nich, samozrejme i kolem nas, se stale kumulujici fikani obchodnicci. "Off the beaten track" si nechavame az na priste.

V Indii jsme poprve a na zacatku cesty jsme prozivali kulturni sok a cestovani bylo docela tezke diky ruznym fintam a podvodum, ktere na nas indove zkoušeli. Neprokoukli jsme je, a to ze se za usmevem skryva nejaka kulisarna jsme nepoznali a casto naleteli. V muslimskych zemich, ze kterych jsme pricestovali nam bylo dobre a navykli jsme na pohostinnost a chlapske slovo. Indove byli mnoha pripadech samostredni a nedokazali dohodu dodrzet. Zpocatku se nam v Indii moc nelibilo a meli jsme pocit, ze nas maji neustale v pasti a unava z toho nekonecneho urcovani pravidel, smlouvani, lidi co se nalepovali jen pro nasi bledou tvar, zebraku, taxikaru, nejruznejsich odchytavacu a lakacu na vsechno mozne...nam casto ukrajovala az prilis energie na hlubsi poznavani. Postupne jsme, ale lecos pochopili a povznesli se nad to, ze oni jsou proste jini a zacali se vsemu vice smat a nebo ignorovat.

Souhrn Indie bude spise takovym vyctem postrehu a poznamek z deniku. Zazitku a absurdnosti nas na ceste potkalo tolik, ze by historky a zamysleni vystacili na poradny spis. V nekolika odstavcich se vam pokusim alespon priblizit jak to v te Indii asi chodi a jak rikaji cestovatele: Indie se neda popsat, ta se musi zazit, ta se musi citit...To co jsme zazili v Indii se vymyka normalnimu chapani bezneho evropana vedeneho k dodrzovani urcitych psanych i nepsanych pravidel. Dlouho nam trvalo nez jsme si zvykli, ze je to proste jinak a co je u nas naprostou samozrejmosti tady muze byt nedulezite. Nicmene, situace nas stale prekvapuji a ac jsme mysleli, ze jsme adaptovani na ledacos, stale nevychazime z uzasu.


LIDE
Indie je velmi pestra, na severu prevlada budhismus, na jihu jsou prevazne hinduiste a v dalsich mistech maji sve komunity muslimove, krestane, sikhove a dalsi nabozenske mensiny. Vsichni dohromady tvori neskutecnou mozaiku zajimavosti, podobnosti a obrovskych odlisnosti ve zpusobu ziti, oblekani, stravovani...To je take asi jeden z hlavnich duvodu proc sem lide jezdi a proc i nas Indie laka i pres proslulou narocnost cestovani.

Indie je plna lidi, kteri jsou vsude a porad; a se svoji skladnosti se nacpou tam, kde by je clovek vubec nikdy necekal. Pravidel a opernych bodu tu moc neexistuje. Nicmene je zajimave, ze v tom chaosu se nachazi jakysi rad, vsechno tak nejak proudi a samo se organizuje.
Indove jsou mistri v cumeni, kopirovani a okatych podvudkach, maji kolem sebe radi nastlano a tak si ziji, a my nedobrovolne par mesicu s nimi, mezi hromadami odpadku. Indove jsou prevazne hinduiste a s tim je spojeno take velke mnozstvi buzku a poutnich mist, za kterymi se neustale cely "kontinent" nekam premistuje.

Ind je nejen hlucny, ale hlavne se porad na neco pta, nejlepe na ty nejintimnejsi otazky, ktere by u nas byly naprosto nedustojne.Často jsem si vzpomněla, jak nam ve skole rikali, ze se chovame jako zver. Predstavte si, ze se tak chova cely obrovsky narod.

Na druhou stranu jsme velmi obdivovali jejich trpelivost, hodiny cekat ve frontach, presouvat se v nesnesitelnem horku v preplnenych dopravnich prostredcich s detmi, ktere nebreceli a nestezovali si, i kdyz byly cele dlouhe dny na ceste. My jsme si postupne trochu trpelivosti take vybudovali, ale stejne nas zase opet a znovu neco vytacelo a vyvadelo z miry. Indove jsou celkove mirni a neperou se, boji se konfliktu a tak se je snazi nevyvolavat. Na ukazneni davu staci vetsinou klacek, zakladni zbran policajta, ktereho jsme videli nekolikrat  v akci a opravdu to zabiralo.
Indove jsou mali a drobni, ja jsem byla casto vetsi nez chlapi, Rosta porad nekde vycnival a budil svoji vysokou postavou a netradicnim vousem respekt.

Indove neumeji septat, hlasite zivaji, dupou a neradi chodi.

Typicky ind je hubeny a nosi tesny tesilky vytahle vysoko do pasu, pasek s praskou (cim vetsi, tim lepsi typek), k tomu pestrobarevnou kosili s rozhalenkou a vietnamky ci pantofle, huste cerne vlasy ma ucesane na patku, ani dukladny kratkostrizeny knirek nesmi chybet.  Ind nekde stale postava, kouka a v puse prezvykuje tabak nejruznejsich chuti, od ktereho je pak citit. Gentelmanstvi jsme moc nezaznamenali. Chlapi chodi po ulici ruku v ruce a nebo se drzi za ramena a v nejlepsim za malicky, a to i chlapi ve veku nasich tatu. Predstava jak jde muj tata s kamosem Rosti tatou a drzi se za prstik me docela rozesmala, tady je to proste normalni.

Typicka indka, kdyz je mlada, tak je krasna a stihla, ty starsi jsou poradne pri tele. Tradicnim oblecenim je sari, dlouhy pestrobarevny kus latky zavazany kolem celeho tela a pripominajici dlouhe svatecni saty, je pohodlny a vzdusny. Nektere damy nosi sari zdobene a tak krasne, ze vypadaji jako by zrovna sli nekam na ples. V sari se dela vsechno, i treba prace na stavbe; je velmi slusive a zeny vypadaji opravdu zensky a cudne. Pres hrudnik maji prehozenou lehkou salku, nehodi se nosit velke vystrihy, odhalena ramena a kotniky. V nekterych oblastech uprednostnuji tzv. salwar kamiz - siroke a vzdusne kalhoty a k tomu dlouha bluzka. Tento typ obleceni se objevuje v cele Asii. Ja jsem nosila dlouhou sukni co mi maminka pred odjezdem jeste spichla ze sovetske vlajky a kosili upravenou po Rostovi, ostatne to nejpohodlnejsi na cestu s batohem, da se v tom i utikat, spat, sapat se ve vlaku na horni lehatka...
Nejvice krasek jsme videli na sverozapade v Rajastanu a Gujaratu, tam jsou holky jeste tradicni, stihle a maji pekne drzeni tela. Chodi casto bosky, vlasy nosi spletene do dlouheho husteho a cerneho copu a koukaij na nas velkyma tmavyma ocima. Na jihu a v dalsich oblastech, kde je vice penez a zije se kosmopolitne jsou zenske i chlapi obezni. Indove nesportuji a tak vedle tech chudych hubenych se v ulicich pohybuji vypasene trosky, ktere sve zadky nacpou vsude.


JIDLO
Na indickem jidle jsme si pochutnavali a jiz od Pakistanu se stali dobrovolnymi vegetariany. Duvodu proc jsme se zacali vyhybat masu je nekolik. V prvni rade to byl pohled na mista, kde se prodavalo, v zaprasenych (odvozeno od slova prach, ne prase) ulicich a umolousanych stancich, kde viselo nad cestou cely den a prazilo na nej slunce, o hygienickych podminkach ani nemluve. Stravovali jsme se v tech nejlevnejsich jidelnach a tak pravdepodobnost, ze se nam dostane na talir zrovna maso z takoveho reznictvi byla velmi vysoka. Dalsim duvodem je take pocasi, ve vedru jsme stejne meli chut jen na lehka jidla a s pouzitim velkeho mnozstvi koreni jsme objevili novou kuchyni, vegetarianskou a poradne palivou. Chilli papricky a cibuli si bezne k jidlu doobednavame. Tam, kde je vice zapadaku se objevuje evropska kuchyne, ale tu jsme nevyhledavali a uzivali si ryze, zeleniny, cocky a chlebovych placek - capaty, kterych jsme se zatim nestacili prejist. Nejradsi jsme meli tzv. unlimited thali, coz je zpusob bezlimitniho pridavani, jez dokud muzes, za beznou cenu. Na taliri jsme pak postupne dostavali pridano ryze, ruznych zeleninovych omacek a capaty co hrdlo racilo. Vyhoda indickych vegetarianskych jidel je ta, ze se clovek neprecpe, ale prijemne nasyti, i kdyz toho sni spoustu. Stravovat se po nejakych obcerstvovnach take nebylo porad prijemne a tak jsme se snazili, pokud k tomu byly podminky, uvarit sami a bez koreni. Vozime si s sebou varic.

Restaurace, nekdy spis jen boudy stloukle z par prken, byly casto usmudlane a ta kuchyn, tam bylo lepsi ani nenahlizet. Cisnici i kuchari chodi obleceni v tom v cem prisli a evidentne svoji celodenni uniformu nemeni tydny a mozna i mesice, a pak nam jeste treba utrou lzicku do sve kosile. Nekde se snazili a dokonce pouzivali igelitove rukavice k nabirani, ale veskery efekt se hned zkazil tim, kdyz nam v te stejne vraceli penize. Prejete-li si treba pridavek zeleniny, prijde usmudlany chlapicek a prihodi na talir trosku co zrovna nekde shrabnul v kuchyni a prinesl primo v ruce.

O jidlo v Indii neni nejmensi nouze, od brzkeho rana do pozdniho vecera jsou vsude nejake stanecky a nekdy zasneme co vsechno ti indove vymysli a prodavaji. Pochodujici kramky se vsim moznym si vas nachazeji sami, rukama naberou ruzne cosi, nasypou do papiroveho kornoutku vyrobeneho ze sesitu od domaciho ukolu, promichaji a s kartonem od krabice misto lzicky se muzete pustit do obcerstveni. Jsme radi, ze jsme prosli postupnou prupravou z predeslych zemi. Do Indie je potreba betonovej zaludek.

Cena bezneho obeda - Thali se pohybuje od 25-40 Rs/os (zhruba 12-20 Kc); Thali - velka porce ryze, 2ks capati, dal (korenenejsi a hustsi cockova polevka), korenena dusena zelenina a dalsi mysticky s ruznou zeleninou; to vse se smicha s ryzi v jeden celek.

Postupne uz jsme umeli i hledat a vybirali si mista, kterym jsme rikali U Micinky. U Micinky bylo tam, kde meli cisto a vetsinou vladla zena, ale i na muzske micinkarny jsme obcas natrefili.

Pokud nekde bude napsano hotel, tak to vetsinou neznamena bydleni, ale synonymum pro restauraci a napis Coffe nenabizi kafe, ale je mistem rychleho obcerstveni. Samosy (smazene tasticky plnene zeleninovou palivou smesi), capaty (opecena placka z mouky a vody), puri (neco mezi velkym koblihem a plackou capaty) a sabdzi (zeleninova paliva omacka, casto takova bramboracka) jsou nejobvyklejsi svacinky, ktere naleznte na kazdem rohu. Ovoce a zeleniny roste v Indii spoustu a stankari s vozickami jezdi po meste a lehce se na ne narazi. Dzusy a jina necekana prekvapeni jsou v kazdem kraji odlisna.
Ceny jsou smluvni, takze o kazdou malou polozku se smlouva a dohaduje. Je to spise takova hra, nez boj o co nejnizsi cenu. Obchod je dobre uzavren, kdyz je spokojen s cenou obchodnik i zakaznik, vetsinou se dohodnou, pokud ne, zakaznik nekupuje.

Na vetsine mistech se konzumuje rukama, tedy mluvime-li o nasi cenove skupine. Zpocatku nam to moc neslo, ale ted bezne vymenujeme ruce za pribor a jsme docela zrucni. Na utreni pusy i rukou se podavaji natrhane noviny. Jidlo se zasadne konzumuje pravou rukou, leva je brana jako necista (z nabozenskeho pohledu, ale prakticky, kdo by jedl rukou, kterou si myje zadek?).

V kuchyni bezne pracuji deti a zrucne nam pripravuji cely obed, ktery my pak zdlabnem. Neumim si predstavit, ze by mi v ceske restauraci jidlo pripravoval nejaky desetilety capart. Tady je normalni, ze deti na takovych mistech pracuji jako levna pracovni sila.

Vodu jsme pili jen z balenych lahvi, z kohoutku hodne malo a to jen, kdyz jsme si byli jisti, ze je filtrovana. Ve vetsine restauraci se nabizi dzban s vodou, indove z nej piji primo, to oni umi, zakloni se a z vysky si nalevaji tekutinu do chrtanu. Takhle piji bezne i male deti a nejen ze dzbanu, ale i z lahvi. My jsme to nekolikrat zkouseli a div se neutopili.

Nadrazni restaurace byli nase nejoblibenejsi, levne a pomerne ciste.

UBYTOVANI
Ubytovani jsme vyhledavali v te nejnizsi kategorii a nekdy nas to stalo poradne usili. Vetsinou se, ale podarilo sehnat mezi 100-150 Rs za pokoj (50-75 Kc). Uroven se hodne lisila, jednou to byl neuveritelny kumbalek, jindy velky svetly pokoj s cistym povlecenim, vlastni koupelnou a dokonce TV. Ty nejhorsi pokoje mely i dalsi najemniky v podobe ruzne haveti. Svabi, kteri se rychle pohybovali a najednou se objevovali vsude kam jsme sahli byli nejhorsi. Jeden vybehl z batohu, druhy byl najednou na posteli a dalsi prebehl pod nohama. Az do teto doby jsem si myslela, ze mi hmyz zas az tak nevadi, ale z tehto az 5cm brouku mi behal mraz po zadech. V nekterych blesarnach se vyskytovala jakasi nenapadna stipaci havet a pokazde se rozhodla smlsnout jenom na me, na Rostu si netroufla. Ja jsme si pak nekolik dnu uzivala neskutecneho svedeni a cervenych flekancu.

Povleceni se zasadne neprevleka, to asi diky obtiznejsi moznosti prani. Pradlo se pere v ruce a casto se jim asi nechce, pockaji nejaky ten mesic a pak ho treba zase vymeni, kdyz na to prijde. Vozili jsme svoje prosteradlo, polstar obalovali satkem a spali ve svem a nebo pres sebe prehodili sarong. Polstare byly obcas promastene od prechozich hlav a deka byla k dispozici nepovlecena, takova ta stiplava larysa. Nastesti tech smudlaren nebyla vetsina a nekdy se nasel i cistsi pokoj a nebo spani u nekoho, pak take ve stanu, pod sirakem, na nadrazi na perone ci v cekarne, dopravnich prostredcich...

Suma sumarum jsme spali zhruba pul/napul po hotelech a mimo ne.
Hotelieri se ani nesnazi neco vylepsovat, jen tak postavaji a nic nedelaji, pritom by treba mohli jit vyprat pradlo a trochu pouklidit. Je jim to jedno, proste to tak nejak staci. Vseobecne jsme si vsimli, ze indove delaji to nejnutnejsi minimum, vic je na ne prilis.

Nidky jsme nemeli zadny guest house zarezervovany predem, neni to treba. Kdyz si clovek nevi rady vzdycky ho nekdo nekam nasmeruje a vetsinou naopak museli odhanet vsechy riksi, prilepky a pricmrdovace, kteri nas chteli nekam zavest, aby dostali provizi z uloveneho zakaznika. Pouzivali jsme fintu, ze mame jiz svoje misto a oni nas pak nekdy nechavali byt. Ke konci naseho pobytu uz jsme meli okoukana gesta indu a docela obstojne je umeli pouzivat a napodobovat, pomahalo to.

Indove spi vsude a klidne kdekoliv na ulici, vetsinou jak si lehnou tak spi, jindy zabaleni do prosteradla ci deky jako mumie a to i pres den. Ze zacatku jsem si nebyli jisti jestli jsou vubec jeste zivi, ale postupem casu zjistili, ze se vsude nekdo vali. My jsme si akorat nekolikrat vyzkouseli spani na perone a v cekarne na zemi. Stan jsme s sebou take meli, ale vyuzili jen na plazi na Goa a potom hlavne v posledni fazi v horach Zanskaru.

DOPRAVA
Dopravovat se po Indii je zazitek sam o sobe a to hlavne vlakem, ktery jsme uprednostnovali, je levnejsi a navic se na nadrazi dalo najit docela prijemne zazemi a to nejen v moznosti bezpecneho prebyvani, kdy se stale nekde na blizku vyskytoval policajt s tyci, ale take diky urcitym jistotam a pravidlum, ktere se jinde v Indii tezko hledaji. Na nadrazi se vzdycky naslo neco k jidlu a piti, dalo se nachvili odpocinout v cekarne, nechat zavazadla v uschovne, osprchovat, prespat v nadrazni ubytovne tzv. retiring room, v cekarne a nebo i jen tak na perone... A kdyz se cestuje cely den, nemusi se brat ani svacina, o tu se staraji nabizeci co prochazeji neustale sem a tam a vykrikuji to co nabizeji. Drahy zajistuji obcerstveni a pokud ma nekdo hlad  a nebo chut, pocka si na toho sveho prodavace. Nadrazi patri mezi zakladni mista, kde se poznava Indie, staci jen sedet a pozorovat deni kolem sebe, indove naopak prichazeji pozorovat nas a o zebraky neni nouze.
Zasnu co nekteri lide dokazi vymyslet pro ziskani nejake rupky. Vlakem prochazi zebraci, po zemi se plazi clovek bez rukou a nohou jen s pahyly, najednou se objevuje kluk lezouci po ctyrech, utira podlahu, prichazi slepy deda s ocelovou tyci a cimsi na ni pobuchuje a k tomu zpiva, chlapi prevleceni za zenske (v sari)...vsichni chteji penize. Kdyz vlak zatroubi znamena to, ze se zachvili jede a lide pribihaji a za jizdy naskakuji. Mista v indickem vlaku je vzdycky dost, a kdyz je hodne plno, sedi se na hornich lavicich a vsude v ulickach. Jezdili jsme vetsinou 3. tridou (nekdo ji nazyva dobytcakem), ta je levnejsi a bez rezervace, takze pokazde probiha boj o mista. Staci, aby jen vlak pribrzdoval a lide uz naskakuji dovnitr a perou se o mista, kdyz jsme v kondici, tak delame totez. Ind je hbity a rychly, jak opicka, nacpe se vsude a nekolikrat se vyhoupne i k nam na horni lavici a sedi na par centimetrovem cvterecku vedle, tam kam by si bezny cech nikdy neslozil. Zasadne se nedava prednost vystupujicim, takze se rvou vsichni jak pri nastupu, tak i pri vystupu.

V hlavnim meste Mumbay jezdi vlaky MHD a jizda s nimi je neopakovatelnou zkusenosti a vrcholnou prupravou k dopravovani se po Indii. MHD vlaku je mene nez lidi a kdyz se rekne, ze v Indii jsou vlaky preplnene, tady to plati dvojnasob. V praxi jsme videli, jak opravdu vypada telo na telo. Nastupovani probiha tak, ze se lide rozbehnout  a vskoci do dveri, aby se nacpali, ti co chteji ven a jsou uviznuti nekde uprostred  musi byt vytlaceni davem, ktery se preleva sem tam. A takhle se presouvaji vsichni za praci kazdy den, panove s kravatymi a kufrickami, delnici...

Vlakova sit je husta, ale v nekterych mistech, predevsim hornatych, jezdi jen busy, jako treba uplne na severu v Himalajich ve state Jamu a Kasmir. Tam jsme vyzkouseli i jizdu na strese, coz byl neobycejne zajimavy zazitek.
Indicky autobus je stary kus plechu, bez odpruzeni a nedostatkem mista pro vsechny. Dokonce uz jsme si vytvareli finty jak jezdit po deravych silnicich a sedavali kvuli baglum na zadni sedacce. To byla  jizda! Jeli jsme treba 8 h a po celou tu dobu se natrasali a pres drncaky pravidelne nadskakovali skoro az ke stropu, div se nam neutrhly vnitrni organy. V Cechach  se mi dela v busech obcas spatne, tady jsem jizdu zvladala bez problemu.
U statnich busu je cas odjezdu tak nejak dany, u soukromich se vyjizdi z autobusaku, jizda je na vecnost, ceka se az se bus naplni a celou cestu se zastavuje kazdemu pasazerovi co zamava, i kdy je bus plny k prasknuti, tak se tak suneme a jizda nema konce. Krome ridice jezdi vzdycky i pomocnik, ktery na autobusaku vyvolava misto cilove stanice a pokazde kdyz zastavime opet nahani dalsi.

V Indii se zasadne nastupuje do dopravnich prostredku driv nez lide vystoupi a tak se pokazde zarucene dvere ucpou, nikdo nemuze ven ani dovnitr. Pro Indy je asi prohra, kdyz si nesednou, alespon na malinkatinky kousicek. Zenam a starym lidem se nedava prednost, to ani nahodou. V doprave plati pravidlo sirokych loktu, proste se cpat i kdyz je temer prazdno, preventivne, nevychazet ze cviku. Autobusy a hlavne MHD jen pribrzduji a kdyz maji zelenou a pred krizovatkou je zastavka, nezastavuji. I prestoze je bus poloprazdny lide se perou o mista a spechaji pri nastupovani.

Bezne se travi v doprave mnoho hodin a behem tak dlouhe doby se vytvareji male socialni skupiny, kdy i my jsme zarazeni a bombardovani nekonecnym mnozstvim otazek. Ostatne v Indii jsou vsichni bratri a sestry. Me lide oslovovali sestro, teto... Diky rozlehlosti Indie jsme v doprave stravili temer 1 mesic a vetsinou byli z jizdy poradne unaveni.

Zasady cestovani poindicku aneb jak nejlepe zapadnout:
1) nastupovat driv nez se vystoupi
2) cpat se hlava nehlava a utrhnout si alespon zdibinek pro sebe
3) cumet zblizka na spolusediciho, smejdit ve vlaku, najit si nejakeho cizince a "nenapadne" ho pozorovat
4) nastupovat az za jizdy
5) hodit si okenkem kapesnik, hadrik, tasku...na vyvolene misto kam si chci sednout
6) v indicke doprave nikdy neni jeste plno, i kdyz se zda, ze neni misto z naseho evropskeho pohledu, mist se jeste najde...
7) byt rychly a hbity, nutne vyuzit prvni vteriny, jinak je pozde
8) zapomenout na gentelmanstvi

Kontakt

Rosta a Bara Souckovi rosta_bara@hotmail.com